3 sierpnia 2016

Jak przemalować drewniane meble? Próba nr. 1

Mamy w planach większy remont, który będzie wymagał przemalowania drewnianych mebli. Już teraz postanowiłam przetestować cały proces na szafce na buty :) 


Zobaczcie co z tego wyszło :) 


Do przemalowania szafki wybrałam matową emalie alkidową w kolorze białym - Jedynka do drewna i metalu. Koszt puszki 0,36l to około 13 zł. Do nakładania farby kupiłam wałek z krótkim włosiem przeznaczony do malowania emaliami.


Przed malowaniem mebel należy odpowiednio przygotować. Ja moją szafkę nie rozkładałam na części pierwsze tylko wyciągnęłam szuflady, aby ich fronty pomalować na płasko. Szafkę wymyłam wodą z płynem do mycia naczyń, a po wyschnięciu zmatowiłam papierem ściernym 300. 

Po pierwszej warstwie farby trochę się przestraszyłam ponieważ szafka wyglądała źle :( Farba mocno się błyszczała i widać było wszystkie nierówności.
Do nałożenia drugiej warstwy farby trzeba odczekać 24h. Po drugiej warstwie było już pięknie :) Kilka moich uwag:
 • Jeśli rozkręcacie stary mebel to dobrze jest ponumerować zawiasy/śrubki, aby później nie było problemu  z ich przykręceniem. W starych meblach takie elementy mogą pasować tylko w jednym miejscu pomimo iż są takie same :) 
 • Kup kilka papierów ściernych, aby dopasować je do swojego mebla. Ja na początku kupiłam 600, ale okazał się za słaby. 300 była idealna. 
 • Poprzedniej powłoki nie zdzierałam do surowego drewna tylko lekko zmatowiłam.
 • Mebel najlepiej malować na płasko - unikniemy zacieków. Jednak jeśli już musisz malować w pionie to nakładaj mniej farby :) 
 • Farba się klei dlatego podczas malowania zepnij włosy albo załóż czapkę żeby nic się nie przykleiło. Dodatkowo niech otoczenie będzie czyste. Po szlifowaniu od razu wytarłam kurz z podłogi, aby nie przykleił się do szafki :)
 • Do mycia wałków nadaje się tylko rozpuszczalnik. Po pierwszym malowaniu na mycie wałka potrzebujemy sporo rozpuszczalnika, aby na drugi dzień nadawał się do malowania. Dlatego jeśli malujesz jeden mebel to prościej kupić dwa wałki - jeden na pierwszą warstwę, drugi na drugą. Wyjdzie taniej, a do tego zaoszczędzisz czas :) 
 • Farba, którą użyłam jest dostępna w różnych kolorach.
 • Moja szafka jest drewniana i po nałożeniu farby widać nawet strukturę drewna co mi się bardzo podoba.
 • Do zmycia farby z rąk używałam zmywacza do paznokci - działał lepiej niż rozpuszczalnik 


W późniejszych postach pokaże jak szafka prezentuję się w odnowionym przedpokoju :) 
2 komentarze:

 1. Bardzo fajny tutorial i porady. Szafka wyszła ślicznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Powiem szczerze, że się denerwowałam czy wyjdzie dobrze jak jest super! Teraz czeka mnie jeszcze malowanie ławki, drzwi, a na końcu meble. Ale myślę ze do tego czasu już nauczę się wszystkiego co ważne i nic nie zepsuje :) :)

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny! :)